O parfémoch

Čo sú to niche parfémy? Spoznajte tie najluxusnejšie vône sveta

niche parfumy

Parfumérsky slovník je špecifický a skutočne bohatý. Bežne známe slová ako kompozícia, akord či extrakt dopĺňajú odbornejšie výrazy ako siláž, ambra alebo fougére. Jedným z takýchto slov je aj niche, ktoré označuje veľmi špecifickú skupinu parfumov. Nazývané sú aj klenoty zo sveta vôní a v rebríčkoch kvality sa umiestňujú na prvých priečkach. Čím sa tieto parfémy odlišujú od ostatných a ktoré konkrétne to sú? Všetko sa dozviete v nasledovných riadkoch.

Ako spoznáte, že ide o niche parfém?

Ak ste už čo-to o parfémoch prečítali, určite ste sa už so slovkom niche stretli. Podľa slovníka označuje produkty či služby, ktoré oslovujú malú a úzku skupinu ľudí. Niche produkty sú teda iné ako tie bežne komerčne predávané a nemajú tendenciu páčiť sa všetkým.

Čo to znamená vo svete parfumov? Ide v podstate o jedinečné, maximálne luxusné vône, ktoré by mali spĺňať aspoň pár z nasledujúcich podmienok:

 • Sú vyrobené len z luxusných, vzácnych a veľmi kvalitných ingrediencií.
 • Pochádzajú od malej značky, respektíve z malej dielne. Často ich vďaka tomu nazývame aj remeselné vône.
 • Nielen ich vôňa, ale aj ich prevedenie, je veľmi unikátne a exkluzívne. Častokrát už podľa flakónu zistíte, že ich o niche parfum.
 • vyrábané vo veľmi malých počtoch kusov. Z niektorých dokonca parfuméri vyrobia len niekoľko desiatok kusov.
 • Zväčša sú predávané len v lokálnych show roomoch danej značky, prípadne vo veľmi luxusných predajniach. Je ťažšie sa k nim dostať, no výsledok stojí za to.
 • Pri výrobe nie sú dôležité len ingrediencie, no aj inšpirácia. Každý z niche parfémov je inšpirovaný nejakou udalosťou, luxusným predmetom či zážitkom, ktorý má vôňa evokovať.
 • Majú vysokú cenu. Nie je to pravidlom, no niche parfémy sú zväčša tie najdrahšie na trhu.

Niche parfémy sú teda luxusné vône, vyrobené vysoko váženými a kvalifikovanými parfumérmi. Väčšinou sú to ťažšie, hrejivejšie a bohatšie arómy, ktoré majú vynikajúcu intenzitu a dlhú výdrž. Sú zároveň prvou voľbou skutočných milovníkov parfumov a fajnšmekrov, ktorí chcú mať jedinečnú vôňu, akú „bežní“ ľudia nevlastnia.

Ak by mal niche parfém spĺňať všetky vyššie uvedené kritériá, žiadny z tých, ktoré v tomto článku spomenieme, by zrejme túto nálepku nedostal. Aj keď sú to luxusné, kvalitné a veľmi špecifické vône, všetky sú vyrábané vo veľkých nákladoch a dostanete sa k nim pomerne ľahko. Značky navyše patria do väčších koncernov, takže o tradičnej remeselnej výrobe sa pri nich hovoriť nedá. Napriek tomu sú tieto parfumy označované ako niche vône.

Pokiaľ hľadáte pravý a unikátny niche parfém, je potrebné vydať sa za ním priamo k niektorému z malých výrobcov. Treba však myslieť na to, že za kvalitu a punc si skutočne priplatíte.

Dajú sa kúpiť aj lacné niche parfémy?

Keďže sú niche parfémy vyrábané v malom, a navyše často veľmi pracne v remeselnej výrobe, ich hodnota je oproti bežným parfumom omnoho vyššia. Počítať môžete zhruba od tých 200 € za flakón. V tejto cene sa odrážajú kvalitné ingrediencie, ale tiež hodiny a hodiny práce, ktoré si príprava parfému vyžaduje. V zásade teda platí, že ak chcete lacný niche parfém, budete musieť siahnuť po napodobenine.

Verné niche napodobeniny máme aj v našej ponuke. Tak ako všetky naše parfémy, aj tieto sú vyrábané v Bulharsku z vysoko kvalitných a unikátnych ingrediencií. Ak vám teda ide skôr o vôňu samotnú, než o značku a luxusný flakón, určite odporúčame vyskúšať niektorý z našej ponuky.

Najlepšie niche parfémy

Medzi známe značky vyrábajúce niche parfémy patria napríklad Tom Ford, Creed, Amouage, by Killian, Clive Christian, Comme Des Garcons, Le Labo, Byredo, Maison Francis Kurkdjian, ale napríklad aj produktové línie Armani Privé či Dior Collection Privée. Ak by ste chceli niektorú z týchto luxusných vôní vyskúšať, teraz vám v krátkosti predstavíme tie najlepšie niche parfémy sveta, ktoré v kópii nájdete aj u nás. Začneme štyrmi dámskymi, potom prejdeme na pánske a úplne na konci nájdete jedinečné unisex vône.

 • Kilian – Love Don’t By Shy: orientálno-sladká vôňa určená pre ženu, ktorá hľadá lásku. Vďaka kombinácii poetických kvetov s podmanivým pižmom okolo seba šíri romantickú atmosféru.
 • Clive Christian – No. 1: klasická a bohatá orientálno-kvetinová vôňa, z ktorej dýcha exkluzivita a elegancia. Je tak výrazná, že sa s ňou žena stane neprehliadnuteľnou.
 • Creed – Love In White: výnimočná orientálno-kvetinová vôňa, ktorá je určená pre nezabudnuteľné okamihy vášho života. Mala by vám dodať pocit slobody a nespútanosti.
 • Amouage – Dia: kvetinovo-aldehydový parfém, ktorý symbolizuje krásu, luxus a eleganciu. Má čistú a veľmi sofistikovanú kvetinovú vôňu bez zbytočných rušivých tónov.
 • Creed – Aventus: silne mužný, príťažlivý a provokatívny parfém, určený pre úspešných mužov. Je inšpirovaný životom Napoleona Bonaparte a definuje muža s jasnou víziou.
 • Amouage – Reflection Man: ďalšia silne maskulínna vôňa. Vynikajúco vyvažuje dreviny a kvetiny, vďaka čomu podčiarkuje šarm a mužnosť jej nositeľa.
 • Creed – Silver Mountain Water: veľmi príjemný osviežujúci parfém pre mestských mužov, ktorí radi čerpajú energiu v prírode. Evokuje sviežosť a živosť zurčiacich vysokohorských potôčikov.
 • Tom Ford – Grey Vetiver: dominantný drevito-korenistý parfém určený pre mužov, ktorí vedia, čo od života chcú. Je energický, sebavedomý a skutočne intenzívny.
 • M.F. Kurkdjian – Baccarat Rouge 540: dokonalý orientálny parfém s nadčasovou, príťažlivou a harmonickou vôňou. Je tak príjemný, že naň budete dostávať len komplimenty.
 • Tom Ford – Lost Cherry: parfém, ktorý vonia ako dokonalé spojenie čerešní a mandľového likéru. Je to návyková, pôžitkárska a neobyčajná vôňa, akú určite nepoužíva nikto vo vašom okolí.
 • Tom Ford – Tobacco Vanille: zmyselná, delikátna a jemne pikantná vôňa, ktorú si obľúbite najmä v prípade, že máte radi ťažšie orientálno-korenisté vône. Je dokonalým spojením tabaku, vanilky a orientálnych akordov.
 • Armani – Privé Oud Royal: skutočný oud parfém. Vonia ako hlboký, hrejivý a korenistý elixír agarového dreva. Je vyrobený ako neskutočne silná, čistá a delikátna esencia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *