Ingrediencie v parfémoch

Ako vonia santalové drevo? Spoznajte parfémy, ktoré obsahujú túto drevitú esenciu

ako vonia santalove drevo

Sladká drevitá vôňa s teplým orientálnym podtónom

Santalové drevo je ľudstvu známe tisícky rokov. Vďaka jeho exotickej, podmanivej a bohatej drevitej vôni ho používali už staroveké civilizácie pri rôznych obradných rituáloch. Niet sa čo čudovať, že tejto omamnej vôni podľahli aj moderní ľudia. Je obľúbená v aromaterapii, aromamarketingu, a samozrejme tiež v parfumérií. Parfumom dodáva vynikajúcu teplú, drevito-orientálnu vôňu, s jemne korenistým a jemne balzamovým podtónom. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ako sa santalový olej získava a v ktorých parfémoch ho môžete ucítiť.

santalove drevo s hrejivou vonou

Odkiaľ pochádza vzácny santalový olej?

Santalum album – santalovník biely, je považovaný za posvätný strom, ktorý symbolizuje životnú silu. V hinduizme, budhizme i islame sa jeho drevo už po stáročia využíva pri mnohých obradných rituáloch, modlitbách či meditácii. Ľudia veria, že jeho omamná vôňa podporuje sústredenie a navodzuje uvoľnenie.

Existuje viac druhov santalovníkov, z ktorých sa dá získavať vonný olej. Líšia sa zväčša miestom výskytu, a tak poznáme napríklad santalovník austrálsky či africký. Ten najkvalitnejší, santalovník biely, však prirodzene rastie len v Indii. Je to vždyzelený tropický strom s tvrdým, a samozrejme voňavým, drevom.

Práve India bola v minulosti najväčším producentom santalového oleja. Celosvetovo rastúci dopyt však viedol k jeho nadmernému vývozu až takmer k úplnému vyčerpaniu zdrojov. Dnes je preto santalovník biely zapísaný do Červeného zoznamu IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov) a je považovaný za „zraniteľný“ druh. Okrem toho je priamo indickou vládou zakázané vyvážať akýkoľvek produkt santalovníka von z krajiny. Výpadky z indickej produkcie nahradili najmä plantáže v Austrálii a Tichomorí.

Ako sa vôňa santalového dreva „zbiera“?

Santalové drevo je dnes jednou z najdrahších drevín na svete. Okrem toho, že je veľmi vzácne, rastie naozaj pomaly. Každý „santal“ musí bez dotknutia rásť približne 20 – 30 rokov, a až potom je pripravený na zber oleja. Dostatočne kvalitný a silne voňajúci olej totiž dokáže vyprodukovať len starší strom. V zásade tiež platí, že čím starší je strom, tým kvalitnejší je olej.

Samotná „vôňa“ sa získava destiláciou zo stredu stromu – z tzv. heartwood. Keď je olej vydestilovaný, musí zrieť ešte približne pol roka. Počas tohto obdobia sa ustaľuje a mení tiež farbu zo svetložltej na hnedožltú. Po vyzretí ponúka mimoriadne aromatickú a kvalitnú vôňu, ktorá si svoju intenzitu a stálosť udržiava po dlhé roky.

Kde všade sa využíva santalový olej?

V niektorých častiach sveta je santalový olej, prípadne priamo santalové drevo, ešte stále súčasťou posvätných rituálov. V našom západnom svete sa santalový olej používa najmä v týchto oblastiach:

Parfuméria

Santalový olej je jednou z najpoužívanejších zložiek v parfumoch. Najčastejšie je súčasťou základu kompozície, kde stabilizuje vôňu a dodáva jej teplý orientálno-drevitý tón.

Aromaterapia

Verí sa, že jeho vôňa dokáže harmonizovať telo i myseľ. Zlepšuje náladu, zvyšuje pozornosť, upokojuje, odstraňuje stres, zaháňa úzkosť a pomáha proti nespavosti. Má tiež afrodiziakálne účinky.

Aromamarketing

Vôňa santalu navodzuje v interiéroch pokoj, uvoľnenie a evokuje luxus. Používa sa napríklad na prevoňanie predajní s drahším tovarom.

Ako vonia santalové drevo v parfémoch?

Santalový olej má nezameniteľnú arómu. Patrí do drevitej rodiny vôní, pričom inklinuje k jemne orientálnym a jemne korenistým tónom. Samotná aróma santalového dreva je:

Bohate drevitá

Hrejivá a mäkká

Mliečna až sladká

Upokojujúca a príjemná

Santalové drevo do kompozície parfému prináša teplé, drevité, korenené, niekedy až orechové tóny. V závislosti od ostatných zložiek v parféme potom môže pôsobiť buď balzamovo alebo jemne zeleno. Vždy však má veľmi uspokojujúcu a pretrvávajúcu vôňu, ktorá si dlho zachováva svoje kvalitatívne vlastnosti.

Pre ľudí z našej zemepisnej šírky zastáva santalové drevo v parfémoch rolu exotickej ingrediencie. Považujeme ho teda za orientálne a opojné. Nájsť sa dá v mnohých parfémoch, no najintenzívnejšie v tých, ktoré sme pre vás vybrali do nasledujúceho zoznamu:

Obľúbené dámske parfumy so santalovým drevom:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *