O parfémoch

TOP 5 esencií v dámskych parfumoch. Čo máme my ženy najradšej?

damsky parfem

Zaujímate sa o to, aké esencie sú použité vo vašom obľúbenom parféme? Zaručene v ňom nájdete najrôznejšie druhy kvetín, ovocia, korenín, dreva či balzamov. My vám teraz predstavíme 5 najobľúbenejších esencií, ktoré sú v dámskych parfumoch používané najčastejšie. Dokáže si tipnúť, ktoré to sú?

 

Ruže

Ruže sú právom označované ako kráľovné kvetín. Majú nádherne ženskú, čistú a intenzívne romantickú vôňu, ktorá symbolizuje lásku. Sú to jedny z najkrajších a najromantickejších kvetín vôbec, a preto sa dnes hojne využívajú aj v parfumérskom priemysle.

 

V moc ruží však verili aj mnohé staré civilizácie. Ružový olej sa využíval na ochranu pokožky, ružové esencie zase na aromaterapiu. Ruže sa tak za stáročia stali voňavým symbolom žien. Dnešným parfumom dodávajú nežnosť, jemnosť a krehkosť. Sú azda najuniverzálnejšou dámskou esenciou, keďže ich nájdete v najrôznejších druhoch parfumov. Z našej ponuky pre vás vyberáme parfum Sí – Giorgio Armani, v ktorom ruže tvoria unikátne kvetinové srdce.

 

Jazmín

Ďalšou kvetinou v našom rebríčku top dámskych esencií je jazmín. Patrí medzi biele kvetiny, pre ktoré je typická sladkastá vôňa. Jazmín má však veľmi entuziastickú arómu, ktorá sa vyznačuje unikátnym živočíšnym podtónom. Vôňa jazmínu je teda síce sladká, no zároveň veľmi živá a svieža.

 

Jazmín predstavuje spiritualitu a tradíciu. Pochádza z oblasti Indie a Číny, vďaka čomu zanecháva v parfumoch jedinečnú orientálnu stopu. Zacítiť ho môžete napríklad v dámskom parfume Olympea, kde jazmín otvára celú kompozíciu a dodáva jej spomínaný orientálny nádych.

 

Pižmo

Aj keď má väčšina vonných esencií rastlinný pôvod, pižmo je pôvodu živočíšneho. Málokto vie, že pižmo je v skutočnosti látka, ktorú produkujú samci kabara pižmového pri značkovaní svojho územia. Aj keď to vôbec neznie voňavo, táto látka má štruktúru podobnú feromónom a má tiež afrodiziakálne účinky.

 

Pižmo sa využíva v základe parfumu, predovšetkým ako fixátor celej vône. Znamená to, že predlžuje jej trvácnosť. Okrem toho však dáva parfumu niečo, čo žiadny iný esenciálny olej nedokáže – neskutočnú príťažlivosť. Pôsobí ako feromón, a teda aj obyčajný parfum dokáže premeniť na neodolateľne zvodnú vôňu. Skvelým príkladom je J’Ador od Diora – navonok jemná ovocno-kvetinová vôňa, ktorá však vďaka pižmu dostáva sexi nádych a moc ľahko zvádzať mužské pokolenie.

 

Jantár

Aj keď jantár poznáme skôr zo šperkárstva, v parfumérskom priemysle tvorí veľmi netradičnú, no predsa široko obľúbenú vonnú esenciu využívanú predovšetkým v dámskych parfumoch. Má sladkú, živicovo teplú vôňu, ktorá za sebou necháva orientálnu stopu.

 

Jantár najkrajšie harmonizuje s arómami, ktoré ešte viac podčiarknu jeho hrejivosť. Často je preto kombinovaný s aldehydmi, santalovým drevom, olejom galbanum či vanilkou. Po dotyku s pokožkou sa príjemne prehreje a vytvorí ľahkú a uspokojujúcu vôňu. Táto hrejivosť jantára sa prejavuje napríklad v dámskom parfume Bamboo značky Gucci.

 

Vanilka

Poslednou, no nie menej obľúbenou esenciou, je sladká vanilka. Aj keď patrí do rodiny orientálnych vôní, pripomína nám vôňu domova. Jej vôňa je útulná, prirodzená a veľmi upokojujúca. Dámskym parfémom dáva stopu zmyselnosti a prirodzenosti. Rovnako je to aj v kvetinovom parféme Gucci Bloom, v ktorom dopĺňa inak silne kvetinovú kompozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *