Ingrediencie v parfémoch

Nájdite si parfém podľa zloženia: Vône s pižmom

parfémy s pižmom

Príťažlivé a čisté vône s výnimočnou intenzitou

Pižmo, mošus, moschus či musc – všetky tieto názvy označujú jednu z najstarších a tiež najobľúbenejších vonných látok. Do našich končín ju údajne priniesol Marco Polo, ktorý sa s ňou stretol na cestách po Kašmíre. V parfumoch má pižmo 2 funkcie:

  • dopĺňa a vyzdvihuje tóny ostatných ingrediencií – aj preto pri popisoch jednotlivých vôní často píšeme, že vôňa sa stabilizuje v pižmovom základe,
  • parfumu dodáva jedinečne zmyselnú a príťažlivú vôňu.

Ako vonia pižmo?

Mnohí si vôňu pižma predstavujú ako ťažkú živočíšnu arómu, no jeho vôňa je skôr čistá a zmyselná – teda úplne iná, ako ste si možno doteraz mysleli. Je pudrová až krémová, jemne sladká a príťažlivá. Charakterizuje ju:

Zmyselnosť

Parfumu dodáva jedinečnú príťažlivú arómu, akú nedokáže vytvoriť žiadna iná ingrediencia.

Čistota

Aj keď ide pôvodne o živočíšnu ingredienciu, neucítite v nej nič „špinavé“. Pižmová vôňa je príjemne čistá.

Intenzita

Pižmo dodáva parfému vynikajúcu intenzitu. Dokáže vyzdvihnúť pravú vôňu všetkých ostatných ingrediencií a podporiť trvácnosť vône na pokožke.

Pižmová esencia sa okrem parfumérskeho umenia kedysi používala aj v prírodnej medicíne či aromaterapii. Má skvelé účinky na psychiku, keďže dokáže uvoľniť myseľ, povzbudiť telo a priniesť dobrú náladu. Je považovaná za silné afrodiziakum.

Odkiaľ pižmo pochádza?

Keďže je pižmo ako ingrediencia veľmi známe, možno ste už niekde zachytili aj to odkiaľ pochádza: Produkuje ho zvieratko nazývané kabar pižmový (moschus moschiferus). Samce tohto horského druhu ho spolu s feromónmi vylučujú v období vábenia, aby prilákali samičky.

Toto pravé kabarové pižmo je považované za jednu z najdrahších prírodných surovín v parfumérii. Kedysi bolo veľmi drahé, dokonca cennejšie ako zlato. Bolo to spôsobené tým, že sa získavalo naozaj ťažko. Kabar sa totiž prirodzene vyskytuje len v horských oblastiach Tibetu, Pakistanu, Indie, Sibíri či Mongolska.

Prečo hovoríme v minulom čase? Pretože dnes je už používanie a získavanie pravého pižma zakázané. Keďže bolo naozaj drahou ingredienciou, kabar sa stal terčom pytliakov a jeho populácia rýchlo klesala. Ochranári ho preto vyhlásili za chráneného živočícha. Dnes sa pižmo vyrába buď synteticky, alebo z rastlín ako je archangelika lekárska či ibiškovec pižmový. Rastlinné aj syntetické pižmo majú vôňu nerozoznateľnú od toho živočíšneho.

Parfémy s pižmom

Pižmo sa používa v dámskych, pánskych aj unisex pafumoch. Vonným kompozíciám dodáva jemnosť, zmyselnosť a dokáže ich tzv. zastabilizovať. Má totiž skvelé fixačné vlastnosti, ktoré predlžujú výdrž vône na pokožke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *