O parfémoch

Dlhotrvajúci parfém: Ako nájsť vôňu, ktorá na pokožke vydrží voňať dlhé hodiny?

dlhotrvajúci parfém

Voňavky sa stali súčasťou nášho každodenného života. Niektorí ich používajú len na špeciálne príležitosti, iní bez „pár streknutí“ ani nevyjdú z domu. Výber toho správneho parfému je však pre mnohých ľudí veľmi neobľúbenou činnosťou. Prečo?

Niektorí ľudia totiž musia vyskúšať desiatky a desiatky vôní, aby našli takú, s ktorou sa budú cítiť prirodzene a príjemne. Okrem krásnej vône by však kvalitný parfém mal mať aj iné vlastnosti – a to najmä správnu intenzitu a trvácnosť. Intenzita dokáže vo veľkej miere ovplyvniť to, či pre vás parfém nebude prisilný alebo prislabý a či sa vám jeho vôňa bude naozaj páčiť. Trvácnosť (tzv. longevity) je zase zodpovedná za to, ako dlho bude parfém na vašej pokožke voňať – a teda či z vás bude cítiť počas celého dňa alebo vyprchá po pár minútach. Ako však takúto voňavku nájsť?

Dôležitá je kvalita vône

To, čo väčšina ľudí nazýva parfém, v skutočnosti môže byť aj toaletná či parfumovaná voda. Že je to jedno? Ide však o voňavky s úplne inými koncentráciami vonných aróm, čo má na výdrž vône najväčší vplyv. V zásade platí, že čím väčší obsah vonných esencií voňavka obsahuje, tým by mala na pokožke voňať dlhšie. Aké typy voňaviek poznáme?

  • Voda po holení

Najnižšiu koncentráciu vonných esencií obsahuje voda po holení, a to len 3%. Vody po holení však nie sú primárne určené na prevoňanie pokožky, ale na starostlivosť o pokožku po holení. Ich vôňa nie je dlhotrvajúca, no pre každého muža určite príjemná. Cítiť ju bude zhruba niekoľko minút po použití.

  • Kolínska voda – Eau de cologne (EDC)

Kolínska voda obsahuje 3 – 5 % vonných zložiek. Môžeme ju už považovať za voňavku, no s najnižšou možnou koncentráciou esencií. Vyrába sa spravidla len pre mužov.

  • Toaletná voda – Eau de toilette (EDT)

Toaletná voda, medzinárodne označovaná ako Eau de Toilette (EDT), obsahuje približne 4 – 8% koncentráciu vonných esencií. Na pokožke by mala vydržať maximálne 4 hodiny. Ak teda chcete, aby z vás bolo vôňu cítiť celý deň, „toaletku“ musíte použiť viackrát do dňa. Množstvo ľudí však tento typ vône obľubuje práve vďaka jej kratšej výdrži – používajú ju napríklad na šport či na neformálne voľné chvíle.

  • Parfumovaná voda – Eau de parfém (EDP)

EDP voňavky sú najrozšírenejšie a najpredávanejšie typy voňaviek vôbec. Ľudia si ich kvôli označeniu Eau De Parfum zvyknú mýliť s pravými parfumami. Často teda ani netušia, že to, čo majú doma, v skutočnosti nie je parfém, ale menej koncentrovaná parfumovaná voda. Obsahuje 8 – 15 % vonných esencií a na pokožke sa udrží približne 8 hodín.

  • Parfum

Ako už možno tušíte, najdlhšiu výdrž na pokožke má pravý parfém. Obsahuje 15 – 30% podiel esencií, čo z neho robí doslova kráľa medzi voňavkami. Podľa konkrétneho parfému môže vydržať voňať až 12 hodín, a to skutočne intenzívne. Práve do kategórie parfumov patria aj naše Parfen parfémy s výdržou tiež až do 12 hodín.

Chceli by ste vyskúšať koncentráciu vonných esencií vyššiu ako 40%? Pravdepodobne by sa vám vôbec nemusela páčiť. Takto vysoké koncentrácie predstavujú naozaj intenzívnu, silnú a aromatickú vôňu, ktorá by citlivejším nosom mohla prekážať.

Intenzívnejšie parfémy zvyknú voňať dlhšie

Pokiaľ máte radšej ťažšie korenisté či orientálne vône, máte výhodu – váš parfém zrejme vydrží voňať dlhšie. Nie je to síce pravidlom, no častokrát tie intenzívnejšie, aromatickejšie a celkovo výraznejšie parfémy bude vaše okolie cítiť o niečo dlhšie, ako jemné a ľahké vône.

Prečo je to tak? Aj keď budú mať voňavky rovnakú koncentráciu vonných aróm, typovo ľahké voňavky sú vyrábané tak, aby nositeľa ani jeho okolie príliš „neobťažovali“. Aj keď teda parfém na pokožke ostane, bude ho cítiť len na krátku vzdialenosť. Naopak ťažšie parfémy sú pripravované tak, aby upútali každého navôkol. Práve vďaka intenzite teda budú pre vaše okolie rozpoznateľné aj po hodinách po použití.

Nie ste si istý či parfém dlho vydrží? Vyskúšajte vzorku

Vzorky sú vhodným riešením hneď z viacerých dôvodov:

  • zistíte, či sa vám vôňa parfému páči,
  • overíte si trvácnosť vône,
  • otestujete si, ako na vašu novú vôňu reaguje okolie.

Pokiaľ teda kupujete nový parfém cez internet, vždy je lepšie kúpiť si najprv vzorku. Riešením môže byť aj súčasné objednanie vzorky a parfému, pričom najprv otvoríte vzorku. Majte totiž na pamäti, že pokiaľ sa vám parfém nebude páčiť, podľa legislatívy nie je možné otvorený a už používaný parfém vrátiť výrobcovi späť (vrátenie otvoreného a používaného kozmetického produktu bez fólie je možné len v prípade, že má nejakú špecifickú závadu – napríklad poškodené balenie, flakón a pod.).

Vždy je preto výhodnejšie – hlavne pre vašu peňaženku – vyskúšať vzorku a uistiť sa, či sa vám parfém bude páčiť. Na našom e-shope si presne z tohto dôvodu môžete ku každému objednanému parfému vybrať vzorku zdarma.

Musí byť dlhotrvajúci parfém vždy drahý?

Samozrejme, že nie. Aj keď sa kvalitné vône spájajú prevažne s drahými značkami, aj lacné parfémy môžu mať vysokú koncentráciu vône. Príkladom sú naše Parfen parfémy – majú vysoký podiel vonných esencií a na pokožke vydržia voňať až 12 hodín. Rozhodne teda neplatí, že dlhotrvajúci parfém musí byť drahý parfém. Krásnu vôňu s dlhou výdržou si môžete dopriať aj za lacný peniaz. No a aby sme vás na záver aj trošku inšpirovali, vybrali sme pre vás zopár z najobľúbenejších, a naozaj dlhotrvajúcich parfémov z nášho e-shopu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *