Ingrediencie v parfémoch

Nájdite si parfém podľa zloženia: Vône s citrusmi

parfémy s citrusmi

Svieže, iskrivé a veselé vône, ktoré prinášajú dobrú náladu

Pojmom rodina citrusových vôní v parfumérii označujeme celé spektrum plodov a ďalších citrusových ingrediencií. Nepatria sem však len vône citrusového ovocia, ale aj iné suroviny s citrusovou arómou – napríklad citrónová tráva či verbena. Kompozične sú zväčša súčasťou hlavy parfému. Ucítite ich teda hneď vo vrchných tónoch parfému, vďaka čomu vás príjemne pošteklia v nose už krátko po jeho použití.

Čo je charakteristické pre arómy citrusov?

Arómy citrusov dodávajú parfémom čerstvosť, šumivosť a iskrivosť. Prepožičiavajú im atmosféru ľahkej elegancie, čistoty a radosti zo slnečných dní. Ich tóny vo vyššej koncentrácii pomáhajú čistiť myseľ a dovolia vám cítiť sa sviežo, optimisticky a energicky.

Skvelo pôsobia v kombinácii s inými ovocnými tónmi, v ktorých mierne prekryjú sladkosť a vyvážia ju kyslosťou. Dokonalým spoločníkom však môžu byť aj pre húževnaté kvetinové a živicové tóny v orientálnych vôňach, ktoré zmiernia a osviežia.

Parfumy s citrusmi

Aby sa v jednotlivých esenciách zachovala prirodzená čerstvosť citrusov, bývajú tieto suroviny spracovávané za studena. Do rodiny citrusových vôní pritom zaraďujeme množstvo tónov, napríklad citrón, bergamot, limetku, yuzu, červený pomaranč, grapefruit, citrónovú trávu, mandarínku, verbenu, pomelo, kumquat a mnoho ďalších. Jednotlivé ingrediencie najlepšie rozlíšite podľa intenzity kyslosti, horkosti a sladkosti ich vôní. Vybrali sme pre vás tie najobľúbenejšie a v parfumoch najpoužívanejšie:

Parfumy s bergamotom

Bergamot, resp. Citrus bergamia, je citrusové ovocie vzhľadom pripomínajúce väčšiu limetku. Vôňou aj chuťou sa však podobá viac na kríženca citrónu a pomaranča. Má mierne horkú, sladko-kyslú vôňu s jemným korenistým podtónom. Vytvára elegantnú a veľmi komplexnú arómu s nuansami ovocia.

Parfumy s mandarínkou

Mandarínka má sladkú a šťavnatú vôňu s medovými podtónmi. V aromaterapii sa používa na podporu relaxácie, harmonizáciu, osvieženie, ale aj na povzbudenie nervovej činnosti.

Parfumy s citrónom a citrónovou kôrou

Citrón je azda ten najznámejší citrus. Do parfémov vnáša vynikajúci kyslo-sladký podtón. Je aromatický, jasný, veselý a živý. Používa sa v naozaj sviežich parfumoch, najčastejšie je súčasťou hlavy parfému.

Parfumy s limetkou

Limetka je sladšia, ale tiež suchšia ako citrón. Jej esencia má, podobne ako väčšina ostatných citrusov, stimulujúce a povzbudivé účinky. Rozjasňuje myseľ a do parfému vnáša pocit sviežosti a čerstvosti.

Parfumy s exotickým yuzu

Yuzu je exotické ovocie z Japonska, ktoré chuťou pripomína mandarínku. U nás ho pravdepodobne nekúpite, no ak sa vám niekedy naskytne príležitosť ochutnať ho, určite ju využite. Okrem chuti je totiž skvelá aj jeho vôňa. Yuzu má veľmi sladkú, ale zároveň pomerne horkastú vôňu, no v porovnaní s ostatnými citrusmi naozaj jedinečnú. Pôsobí relaxačne, antistresovo a povzbudivo.

Parfumy s grapefruitom

Grapefruit má v parfumoch pomerne zvláštnu vôňu. Je horkastý, aromatický a citrusový, no vytvára akoby „špinavý“ podtón pripomínajúci čierne ríbezle. Ide však o jedinečné arómy, ktoré s tými správnymi ingredienciami navodia pocit sviežosti a výnimočnosti. Pomýliť by ste si ho nemali s horkým pomarančom ani červeným pomarančom.

Parfumy s neroli

Na záver sme z rodiny citrusových vôní vybrali neroli – esenciu získavanú z kvetu stromu pomarančovníka. Aj napriek tomu, že ide o kvet, svojou vôňou sa zaraďuje práve medzi citrusové arómy. Má ľahkú, mierne horkú notu s nádychom pomarančových a medových kvetov. Jeho vôňa je očisťujúca, aromatická a zelená, podobne ako napríklad vôňa oleja petitgrain, ktorý sa ale získava z listov a vetvičiek pomarančovníka. Osvieženie prináša najmä do kvetinových parfumov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *