O parfémoch

Prečo sa v parfumoch rozvíja vôňa postupne?

Aj vám sa zdá, že sa vôňa vášho parfumu počas dňa mení? Že hneď po aplikácii cítite iné arómy ako o pár hodín? Nezúfajte, nejde o falzifikát. Práve naopak. Postupné rozvíjanie sa vône je znakom kvalitného parfumu, ktorý sa mieša s olejmi na pokožke a vytvára tak unikátne tóny. Prečo je to tak? Vysvetlíme vám, ako to vo vôňach funguje a prečo sa všetky zložky parfému nerozvinú naraz.

Ako rozlíšime lineárnu vôňu od nelineárnej?

V parfumérskom priemysle rozlišujeme dva typy vôní – lineárnu a nelineárnu. Lineárne vône voňajú stále rovnako a teda sa nerozvíjajú postupne. Či už hneď po aplikácii alebo pár hodín po nej, vôňa je stále identická. Táto vlastnosť vône býva zväčša znakom nekvalitného parfumu, aj keď samozrejme existujú aj kvalitné parfumy, ktoré sú zámerne vytvorené tak, aby ich arómy boli stále rovnaké.

Inak pôsobia vône nelineárne. Ich arómy sa rozvíjajú postupne podľa toho, ako sa miešajú s olejmi na pokožke. Zložky týchto vôní sú rozdelené do 3 vrstiev – hlavy, srdca a základu. Rozvíjajú sa v troch fázach. Tvoria takzvanú pyramídu vône, ktorej zložky sa navzájom prelínajú a nedajú sa od seba úplne oddeliť.

Hlava vône

Hlava vône je to, čo ucítite v prvých minútach hneď po aplikovaní parfumu. Tieto tóny zvyknú pretrvávať zhruba 1 hodinu. Hlava parfumu obsahuje menej stabilné arómy, ktoré rýchlo vyprchajú. Zväčša sú to svieže arómy, napríklad kvetinové, ovocné, citrusové či morské.

Srdce parfumu

Srdce parfumu niekedy označujeme aj ako jeho telo. Vyniká hneď po odznení hlavy a vydrží niekoľko hodín. Zväčša je to okolo 3 – 4 hodín. Väčšinou ho tvoria ťažšie arómy, ktoré parfumu dodávajú charakteristický ráz.

Základ vône

Až keď je vôňa na pokožke už dlhší čas, prejavuje sa základ parfumu. Do okolia sa šíri najdlhšie, štandardne vydrží 3 – 4 hodiny, výnimočne dokáže zaváňať až 7 hodín. Práve základ parfumu ukotvuje vôňu do pokožky. Mieša sa s jej olejmi a vytvára typickú a špecifickú vôňu pre jej nositeľa.

Pyramída vône

Aj keď hovoríme o 3 fázach vône, jednotlivé zložky sa od seba oddeliť nedajú. Rozvíjajú sa síce jedna za druhou, navzájom sa však miešajú a vytvárajú rôzne aromatické kombinácie. Ak ste sa teda doteraz čudovali, prečo sa váš parfém počas dňa mení, veríme, že sme vám to vysvetlili. Je to jeho pozitívna vlastnosť, vďaka ktorej ostáva jedinečným a osobitým po celý deň či noc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *